Babské rady

Protože návštěva lékaře a užívání projímadel patří až k tomu poslednímu, po čem by lidé měli sáhnout ve snaze zbavit se nepříjemného a choulostivého problému zvaného zácpa, existuje řada osvědčených postupů a rad, jež proti zácpě pomáhají. Je ovšem důležité si uvědomit, že ne každá zácpa má stejnou příčinu, takže každému člověku pomůže něco trochu jiného.

Jak na zácpu?

Nejjednodušším způsobem, jak podpořit správnou činnost střev a zbavit se zácpy, případně se jí zcela vyhnout, je zavést pravidelný ranní rituál, kdy po probuzení člověk vypije sklenici vlažné nebo teplé vody (cca 2 až 3 dl) s trochou citronové šťávy a po dvaceti minutách jde na stolici. Voda po ránu pomůže rozproudit zažívací systém, usnadní vyprazdňování a pravidelná ranní návštěva toalety vytvoří návyk, díky němuž půjde vyprazdňování téměř samo.

Tento postup je však účinný až za delší čas, proto má-li již člověk problémy se zácpou, může využít rychlejších metod, z nichž nejpoužívanější jsou například:

  • čaj na zácpu – speciálně namíchaná směs bylinek působící projímavě (nejvíce například z listů senny)
  • šaratice – tato speciální minerální voda má prokazatelné projímavé účinky, takže šaratice a zácpa je dobrá a hlavně naprosto nenávyková volba, avšak nemusí pomoci vždy (spíše v lehčích případech)
  • zaječice (Zaječická hořká) – minerální voda z Českého středohoří s projímavými účinky, která nedráždí zažívací trakt a působí protizánětlivě
  • probiotika na úpravu střevní mikroflóry – například doporučovaná Lactovita (šumivé tablety s vitamínem B), Biopron (komplex probiotik a prebiotik, vhodný i pro děti) a další
  • psyllium – přírodní vláknina usnadňující vyprazdňování

Pokud ovšem žádný z těchto prostředků nepomáhá a zácpa vás trápí delší dobu, způsobuje vám bolesti a omezuje vás v běžném životě, rozhodně neotálejte s návštěvou lékaře. Dlouhodobá zácpa může snadno přejít v zácpu chronickou a ta se jen velmi obtížně léčí.

 

Komentáře, diskuze

Petr Cihlář
19.10.2020 21:44
Vyzkoušel jsem vše možné i nemožné, jediné na co nedám dopustit je dvě jablka a dvě hrušky rozvařit,rozmixovat dosladit malinko a pit jako čaj.Do tří dnu je po problému
Odpovědět
karel
29.1.2016 7:07
Zácpa není žádná nemoc a pomoc je velmi snadná.Spočívá v tom že je třeba udržovat konečník a tlusté střevo v čistotě a to denné.Pak během několika vteřin je u KAŽDEHO po ní a to bez jakýchkoliv léků jen teplou vodou
Odpovědět
štefka
17.8.2014 22:32
babička mi dávala koucek modla do zadečku,ale pomáhá to
Odpovědět
Zdeněk Koudelka
25.7.2014 14:55
,lékaři předepisují při lečbě na př.srdce až 10 růných léků(i v nemocnici),které působí v nežádoucích na zácpu.Co s tím? Lékař odmítá snížení.
Odpovědět
Jan
10.4.2020 20:57
Mám stejný problém
Odpovědět
Maro
2.1.2014 1:44
Moje babička vždycky pila šaraticu.
Odpovědět

Přidat komentář